Merete Dea Larsen (DF)

Merete Dea Larsen er medlem af Sydslesvigudvalget for Dansk Folkeparti.

Merete Dea Larsen om sit arbejde i Sydslesvigudvalget

Som nyt medlem af Sydslesvigudvalget vil jeg arbejde for at udbrede kendskabet til det danske mindretal i Sydslesvig til flest mulige danskere. Mit fokus er at fastholde det danske sprog og fastholde dansk kultur syd for grænsen. For kendskabet til de mindretal, som blev resultatet af den demokratiske grænsedragning i 1920 – et par år efter Tysklands nederlag i Første Verdenskrig – er også kendskab til vores egen historie.

Jeg har en stor interesse for de historiske forhold, som der er i Sydslesvig, ikke mindst den historiske tilknytning til Danmark. Jeg har mødt en stor del af de aktører der holder liv i det danske sprog og kultur, herunder i skoler, kirker, foreninger mv. Det er disse aktører der minder os om hvorfor støtten til det danske mindretal er så vigtigt, og jeg glæder mig til at være med til at forvalte denne støtte og til at være med til et tillidsfuldt og konstruktivt samarbejde med det danske mindretal i Sydslesvig.

CV

Merete Dea Larsen, født 19. april 1978 i Tårnby, datter af Finn Ole Larsen og Lonni Møller Larsen.Har to sønner født i 2004 og 2007.

Medlemsperiode

Folketingsmedlem for Dansk Folkeparti i Sjællands Storkreds fra 18. juni 2015.

Midlertidigt folketingsmedlem for Dansk Folkeparti i Sjællands Storkreds fra 23. oktober 2013 til 8. november 2013 (stedfortræder for Karin Nødgaard).

Midlertidigt folketingsmedlem for Dansk Folkeparti i Sjællands Storkreds fra 24. oktober 2012 til 9. november 2012 (stedfortræder for Pia Kjærsgaard).

Midlertidigt folketingsmedlem for Dansk Folkeparti i Sjællands Storkreds fra 27. oktober 2011 til 17. november 2011 (stedfortræder for Pia Kjærsgaard).

Kandidat for Dansk Folkeparti i Roskildekredsen fra 2011.

Parlamentarisk karriere

Boligordfører.

Medlem af Ligestillingsudvalget, Uddannelses- og Forskningsudvalget og Udlændinge-, Integrations- og Boligudvalget. 

Uddannelse og erhverv

Farmakonom, Roskilde Dom Apotek, 2001.

Student, Himmelev Gymnasium, 1997.

Handicaphjælper, 2014.

Konsulent, fra 2009 til 2014.

Farmakonom, fra 2001 til 2009.

Tillidshverv

Medlem af byrådet i Roskilde Kommune fra 2005, medlem af skole- og børneudvalget 2005-2009 og fra 2013, formand for børne- og ungeudvalget 2009-2013, medlem af ældre- og omsorgsudvalget fra 2009, næstformand 2009-2013, og medlem af økonomiudvalget fra 2013.

Næstformand for Roskilde Forsyning fra 2013.

Medlem af Skatteankenævnet fra 2013.