Drifttilskud og resultataftaler 2015

Driftstilskud ydes til sydslesvigske foreninger, organisationer mv. efter ansøgning hvert år. Modtagerne er forpligtet til at indgå resultataftaler med Sydslesvigudvalget.

Driftstilskud via resultataftale for 2015

Sydslesvigudvalgets fordeling af driftstilskud for 2015 fremgår af tabellen herunder. Til sammenligning indeholder tabellen ligeledes fordelingen af tilskud i 2012-2014.

Forening2012201320142015
Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig3.495.6603.686.7503.659.4413.715.908
Dansk Skoleforening for Sydslesvig41.905.00042.344.00043.211.50643.556.334
Flensborg Avis3.271.1243.339.8183.369.0253.409.359
Federal Union of European Nationalities (FUEN)26.13730.00030.00032.435
Fælleslandboforeningen for Sydslesvig145.000148.000149.294149.700
Nordisk Informationskontor73.000100.00075.65676.906
Sydslesvigs danske Ungdomsforeninger (SdU)4.370.7004.479.9674.519.1454.600.308
Sydslesvigsk Forening (SSF)3.063.0003.251.5003.186.1213.243.300
Sydslesvigsk Kultursamfund10.52310.52310.61510.978
Sydslesvigsk Vælgerforening (SSW)392.120458.000462.005467.064
Grænseforeningen221.716427.078430.295433.850
I alt56.973.98058.275.63659.103.10359.696.141

Resultataftaler

Foreninger og organisationer, der modtager driftstilskud fra Sydslesvigudvalget, er forpligtet til at indgå resultataftale med udvalget. I aftalerne er der opstillet resultatkrav og resultatmål for foreningernes virke. Derudover indeholder de blandt andet regnskabstal, budgettal og nøgletal for foreningerne, ligesom foreningernes formål, daglige aktiviteter og historie er beskrevet.

Sydslesvigudvalget bruger resultataftalerne som et værktøj til at føre tilsyn med foreningernes og organisationernes anvendelse af tilskudsmidlerne. Resultataftalerne har derudover til formål at øge den brede danske befolknings viden om anvendelsen af de midler, som den danske stat hvert år yder i tilskud til det danske mindretal i Sydslesvig på Undervisningsministeriets område.

Du kan læse de indgåede resultataftaler for 2015 nedenfor.

Resultataftaler 2015 

Resultataftale mellem Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Dansk Skoleforening for Sydslesvig og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Flensborg Avis og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Federal Union of European Nationalities (FUEN) og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Fælleslandboforeningen for Sydslesvig og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Grænseforeningen og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Nordisk Informationskontor og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Sydslesvigs danske Ungdomsforeninger (SdU) og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Sydslesvigsk Forening (SSF) og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Sydslesvigsk Kultursamfund og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)

Resultataftale mellem Sydslesvigsk Vælgerforening (SSW) og Sydslesvigudvalget 2015 (pdf)