Bertel Haarder

Curriculum vitae

Bertel Geismar Haarder er født 7. sep. 1944 på Rønshoved Højskole, søn af højskoleforstander Hans Haarder og Agnete Haarder. 

Gift med Birgitte, født Præstholm. Parret har fire børn.

Uddannelse og erhverv

Kandidat i statskundskab med speciale i Grundtvigs frihedssyn, Aarhus Universitet, 1970.

Legatstudier, USA, fra 1964 til 1965.

Student, Sønderborg Statsskole, 1964.

Seminarieadjunkt, Aalborg Seminarium, fra 1973 til 1975.

Timelærer, Haderslev Statsseminarium, fra 1971 til 1973.

Højskolelærer, Askov Højskole, fra 1968 til 1973.

Parlamentarisk karriere

Medlem af Folketinget fra 1973

Indenrigs- og sundhedsminister fra 23. februar 2010 til 3. oktober 2011.

Undervisningsminister og minister for nordisk samarbejde fra 23. november 2007 til 23. februar 2010.

Undervisningsminister og kirkeminister fra 18. februar 2005 til 23. november 2007.

Integrationsminister og udviklingsminister fra 2. august 2004 til 18. februar 2005.

Integrationsminister fra 1. januar 2003 til 2. august 2004.

Integrationsminister og Europaminister fra 27. november 2001 til 1. januar 2003.

Undervisnings- og forskningsminister fra 10. september 1987 til 25. januar 1993.

Undervisningsminister fra 10. september 1982 til 10. september 1987.

Medlem af Folketingets Præsidium fra 30. september 2011.

Næstformand for Udvalget for Forretningsordenen fra 2011. 

Medlem af Uddannelses- og Forskningsudvalget og Kirkeudvalget fra 2011. 

Præsident for Nordisk Råd 2011. 

Formand for den danske delegation til Nordisk Råd fra 2011. 

Medlem af Europa-Parlamentet 1994-2001, næstformand 1997-1999. 

Næstformand og udenrigsordfører i Europa-Parlamentets liberale gruppe, ELDR 1999-2001.

Publikationer

"Op mod strømmen - med højskolen i ryggen", 2012. 

Venstres EU-program, 2001.

Europa-Parlamentets menneskerettighedsrapport, 1998-1999

"Den bløde kynisme", 1997

"Lille land, hvad nu?", 1994

"Grænser for Politik", 1990

"Slip friheden løs", 1990

"Kampen om gymnasiet", 1982

"Ny-liberalismen – og dens rødder", 1982

"Midt i en klynketid", 1980

"Danskerne år 2002", 1977

"Den organiserede arbejdsløshed", 1975

"Institutionernes Tyranni", 1974 

"Statskollektivisme og Spildproduktion", 1973