Gå til indhold

Andre institutioner

I listen nedenfor finder du en række kulturinstitutioner, som modtager støtte fra Kulturministeriet. Institutionerne kan f.eks. være selvejende eller kommunale. Bemærk at listen ikke er fuldstændig.

Navn Status Hjemmeside
Aalborg Symfoniorkester Kulturinstitution http://www.aalborgsymfoniorkester.dk
Aalborg Teater Kulturinstitution http://www.aalborgteater.dk/
Aarhus Symfoniorkester Kulturinstitution http://www.aarhussymfoni.dk
Aarhus Teater Kulturinstitution http://www.aarhusteater.dk
Anti Doping Danmark Kulturinstitution http://www.antidoping.dk
Center for Kultur- og Oplevelsesøkonomi (CKO) Kulturinstitution http://www.cko.dk
Cultural Contact Point Danmark Kulturinstitution http://slks.dk/internationalt/eu-stoette-creative-europe-desk-danmark
Danmarks Idræts-Forbund Kulturinstitution http://www.dif.dk/
Danmarks Scenekunstportal Kulturinstitution http://www.scenen.dk/
Dansehallerne Kulturinstitution http://www.dansehallerne.dk
Dansk Arkitektur Center (DAC) Kulturinstitution http://www.dac.dk
Dansk BiblioteksCenter (DBC) Kulturinstitution http://www.dbc.dk
Dansk Firmaidrætsforbund Kulturinstitution http://www.firmaidraet.dk
Dansk Rock Samråd, ROSA Kulturinstitution http://www.rosa.org/
Danske Gymnastik- og Idrætsforeninger Kulturinstitution http://www.dgi.dk
Danske Spil Kulturinstitution http://www.danskespil.dk/
Den Jyske Opera Kulturinstitution http://www.jyske-opera.dk/
Det Danske Institut i Rom Kulturinstitution http://www.acdan.it/
Det Danske Kulturinstitut Kulturinstitution http://www.dankultur.dk/
Det Danske Sprog- og Litteraturselskab Kulturinstitution http://dsl.dk/
Det Københavnske Teatersamarbejde Kulturinstitution http://www.kbht.dk/
DR Kulturinstitution http://www.dr.dk
Folketeatret Kulturinstitution http://www.folketeatret.dk/
Idrættens Analyseinstitut Kulturinstitution http://www.idan.dk/
Jazz Danmark Kulturinstitution http://www.jazzdanmark.dk/
Kulturministeriets Rektorer (KUR) Kulturinstitution
Kvinfo Kulturinstitution http://www.kvinfo.dk
LandsdelsOrkesterForeningen Kulturinstitution http://www.symphony.dk/
Lokale- og Anlægsfonden Kulturinstitution http://www.loa-fonden.dk/
M/S Museet for Søfart Kulturinstitution http://mfs.dk
Musikhuset Aarhus Kulturinstitution http://www.musikhusetaarhus.dk
MXD - Music Export Denmark Kulturinstitution http://www.mxd.dk/
Odense Symfoniorkester Kulturinstitution http://odensesymfoni.dk
Odense Teater Kulturinstitution http://www.odenseteater.dk
Sekretariatet for ny kompositionsmusik, SNYK Kulturinstitution http://www.snyk.dk/
Sjællands Symfoniorkester Kulturinstitution http://www.copenhagenphil.dk/
Statens Kunstfond Kulturinstitution http://www.kunst.dk/statens-kunstfond/om-statens-kunstfond/
Sønderjyllands Symfoniorkester Kulturinstitution http://www.sdjsymfoni.dk
Team Danmark Kulturinstitution http://www.teamdanmark.dk
TV 2/DANMARK A/S Kulturinstitution http://tv2.dk/
TV 2/Regionale TV 2-virksomheder Kulturinstitution http://tv2.dk/
World Music Denmark Kulturinstitution http://www.worldmusic.dk


Dialogboksen begynder her. Du kan lukke boksen ved at trykke Accepter cookies knappen eller Enter. Knappen er det sidste element i boksen.

Accept af cookies

På kum.dk bruger vi cookies til at forbedre vores hjemmeside, så den lever op til brugernes behov. Vi bruger blandt andet cookies til at føre statistik over trafikken på siden, så vi kan sikre os, at indholdet er relevant og let at finde for brugeren. Du kan til hver en tid slette cookies fra kum.dk.

Læs mere om cookies: Cookie- og privatlivspolitik

(dialogboks slutter)